Międzypowiatowy Turniej Sztuki Recytatorskiej „POSZUKIWANIA” to konkurs recytatorski przeprowadzany już po raz czternasty w trzech powiatach: brzeskim, dąbrowskim i tarnowskim.

Jego organizatorem jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Dąbrowski Dom Kultury oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych recytatorów oraz wykonawców poezji śpiewanej z tych powiatów.

Dla powiatu tarnowskiego eliminacje do turnieju finałowego przeprowadziła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie. Wzięło w nich udział 16 uczestników – uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu tarnowskiego.

Jury w składzie: Ilona Stanaszek (MCK „Sokół”, Biuro Organizacyjne w Tarnowie, przewodnicząca), Jakub Rzeszuto (DDK w Dąbrowie Tarnowskiej) oraz Anna Rąpała (M-GBP w Żabnie) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

- w kategorii artystycznej: recytacja - szkoła podstawowa (kl. IV-VI):
I miejsce: Joanna Żołądź – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Ilkowicach
II miejsce: Julia Zych - Szkoła Podstawowa w Żabnie
III miejsce: Filip Światłowski - Szkoła Podstawowa w Sieradzy
Wyróżnienie: Mateusz Koza – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niwce

- w kategorii artystycznej: recytacja - szkoła podstawowa (kl. VII-VIII):
I miejsce: Karina Izworska - Szkoła Podstawowa w Faściszowej
II miejsce: Kornel Król - Szkoła Podstawowa w Odporyszowie
Wyróżnienie: Amelia Chodoła – Szkoła Podstawowa w Sieradzy

Laureatom oraz wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy oraz nagrody książkowe.
Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrz Żabna Marty Herduś oraz Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza.

Do finału XIV Międzypowiatowego Turnieju Sztuki Recytatorskiej POSZUKIWANIA 2023, który odbędzie się 27 października 2023 r. (piątek) o godz. 10:00 w sali audytoryjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku, pl. Targowy 10, zakwalifikowali się laureaci I, II i III miejsc.