Image Przeleciał ptak przepływa obłok

 upada liść kiełkuje ślaz

 i cisza jest na wysokościach

i dymi mgłą katyński las…

Zbigniew Herbert, Guziki

W czwartek, 8 kwietnia gościliśmy w murach biblioteki Pana Wojciecha Seweryna, który przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w otwarciu wystawy poświęconej swemu ojcu Mieczysławowi Sewerynowi, zamordowanemu w Katyniu.


Po zakończonych uroczystościach żegnał się, obiecując, iż przyśle nam do zbiorów bibliotecznych obszerną relację z uroczystych obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, które miały się odbyć 10 kwietnia. Wojciech Seweryn jako przedstawiciel Rodzin Katyńskich miał wziąć udział w tych obchodach. Do Katynia leciał wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Jego lot zakończył się nad spowitą mgłą ziemią katyńską.

Pan Wojciech Seweryn sprawiał wrażenie człowieka bardzo ciepłego, pogodnego i radosnego, tak bardzo cieszył się, że mieszkańcy Żabna pamiętają o Jego Ojcu.  Urodził się w Tarnowie w przede dniu wybuchu II wojny światowej. Mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaprojektował i doprowadził do odsłonięcia pomnika Ofiar Katynia, była to, jak mówił „realizacja testamentu swojego życia”. Opowiadał szczegółowo, o tym, jak przed dziesięcioma laty zaczął zbierać fundusze na postawienie tego monumentu w Niles pod Chicago. Komponując pomnik Ofiar Katynia, zainspirował się Pietą – przedstawił Maryję trzymającą w ramionach martwego polskiego oficera.

W czwartek jeszcze uwił wianuszek, by zostawić go przy tablicy pamięci Mieczysława Seweryna w Katyniu. Tak bardzo cieszył się, że ponownie stanie na ziemi katyńskiej.

Zachowamy Pana Wojciecha Seweryna we wdzięcznej i życzliwej pamięci.

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej