Image Z okazji przypadającej w tym roku dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie przygotowała wystawę „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”, poświęconą życiu i twórczości tego wybitnego polskiego kompozytora i pianisty.

            Wystawa pokazuje najważniejsze etapy życia Fryderyka Chopina i pamiątki związane z jego osobą, a także działalnością twórczą. Uzupełnieniem wystawy jest ekspozycja książek, będących w posiadaniu Biblioteki, a  poświęconych temu wybitnemu Polakowi. Nie zabrakło również dokumentów dźwiękowych z muzyką kompozytora. Są wśród nich zarówno płyty winylowe, jak również kompaktowe. Melomani muzyki Chopina mogą przez okres trwania wystawy posłuchać jego utworów.

           

            Fryderyk  Chopin ur. się w 1810 r. w Żelazowej Woli. Ojciec Fryderyka był francuskim emigrantem z Lotaryngii. Gry fortepianowej uczył się w Warszawie u Wojciecha  Żywnego, następnie kształcił się pod kierunkiem J. Elsnera w Szkole Głównej Muzyki. Od najmłodszych lat występował publicznie i prywatnie jako ulubieniec salonów warszawskich. W 1830 r. po serii koncertów pożegnalnych Chopin na zawsze opuścił Polskę i udał się do Wiednia, a następnie do Paryżu. W 1931 r. osiadł tam na stałe i zyskał niebawem europejską sławę, cały czas jednak tęsknił do Polski i żył marzeniami o ponownym ujrzeniu ojczystego kraju. Początkowo często koncertował, później poświęcił się głównie kompozycji i pracy dydaktycznej. W latach 1837 – 1847 przyjaźnił się z George Sand, w której posiadłości Nohant powstały jego najlepsze dzieła. Ostatnie dwa lata życia spędził w osamotnieniu, z powodu rozwijającej się gruźlicy, która w 1849 r. stała się przyczyną śmierci kompozytora. Pochowano go na cmentarzu w Pere Lachaise w Paryżu, serce zaś sprowadzono do Polski i złożono w Kościele Św. Krzyża w Warszawie.

            Chopin komponował niemal wyłącznie utwory na fortepian: etiudy, polonezy, mazurki, preludia, nokturny, ballady, koncerty fortepianowe i pieśni. Inspiracją jego twórczości były polskie tańce ludowe: mazur, oberek, kujawiak, krakowiak.

 

            Wystawa czynna w MGBP w Żabnie wpisuje się w obchody Roku Fryderyka Chopina

ustanowionego przez Parlament Rzeczpospolitej Polskiej na rok 2010. Można ją zwiedzać w godzinach pracy biblioteki do końca kwietnia. Dla grup zorganizowanych przewidziano lekcję biblioteczną pt. „Śladami Chopina”.

 

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej