Image Anna In w grobowcach świata Olgi Tokarczuk była tematem rozmowy kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Żabnie.


Autorka powieści to laureatka wielu nagród, m.in. nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nagrody Fundacji im. Kościelskich, paszportu Polityki oraz kilku nominacji do literackiej Nagrody Nike, czterokrotna laureatka Czytelników Nike. W 2008 nagrodzona po raz pierwszy tą nagrodą przez jury.

Powieść omawiana na spotkaniu DKK to pierwsza polska książka, która ukazała się w międzynarodowej serii MITY. Autorka podjęła się w niej przybliżenia czytelnikom najstarszego znanego mitu. Uwspółcześniła go, odwołując się jednocześnie do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Jest to opowieść o sumeryjskiej bogini Inannie, władczyni urodzaju i wojny. Wyrusza ona na spotkanie ze swoją siostrą, boginią podziemi. Ta zatrzymuje ją i uśmierca. Jednak przyjaciółka Inanny - Nina Szubur rusza na ratunek swej pani. Niestety bogowie nie są zainteresowani losem swej córki. Dopiero groźba pramatki - Ninmy sprawia, że zaczynają działać. Anna zostaje wypuszczona, ale pod warunkiem, że znajdzie kogoś na wymianę. Ma nim być ukochany In Anny - Ogrodnik. Jednakże jego siostra gotowa jest ofiarować siebie za brata. Ofiara zostaje przyjęta i odtąd siostra i brat będą spędzać w podziemiach po pół roku każde, wyznaczając przemienność urodzajnych i martwych pór roku.

 

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 25 marca 2010 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie. Tematem dyskusji będzie Lato przed zmierzchem Doris Lessing.

 

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej