Image W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze prowadzili dyskusję nad książką Amosa Oza „Opowieść o miłości i mroku”.


 Utwór ten to historia życia, miłości i obsesji kilku pokoleń rodziny Oza - prostych ludzi z Litwy i wykształconych mieszkańców Odessy, dziadka pisarza, zaprzysięgłego romantyka, narodowca, poety i miłośnika kobiet, babki, widzącej w sobie Europejkę, czy pradziadka, trzynastoletniego pana młodego i jego o rok młodszą żonę. Oz wspomina dzieciństwo i młodość, małżeństwo rodziców - kobiety o lirycznej duszy, która popełnia samobójstwo, i gorliwego uczonego, który nie zdołał zrealizować swych marzeń. To także opowieść o życiu w kibucu; tam ukształtował się światopogląd pisarza, tam podejmował pierwsze próby literackie i poznał swoją przyszłą żonę.

„Opowieść o miłości i mroku” to powieść, w której obok fikcji znajdują się również  fakty autobiograficzne. Autor przedstawia swoje marzenia, ulubione książki i te, które pisał, autentycznych ludzi i wydarzenia. Pokazuje z humorem, a czasem ironią, Jerozolimę, Tel Awiw, życie w kibucach, świat literacki i akademicki.

Tłem sagi jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego; druga wojna światowa, mandat brytyjski nad Palestyną, narodziny Państwa Izrael.

 

Na kolejne spotkanie DKK serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych wymianą opinii o przeczytanej lekturze do M-GBP w Żabnie 30 grudnia (czwartek) na godz. 17:00. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie utworu „Córka grabarza”, której autorem jest Joyce Carol Oates.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej