Image Sporym zainteresowaniem cieszyło się czwartkowe spotkanie, podczas którego premierę miał album o gminie Żabno. Publikacja ciekawie przygotowana tekstowo, opatrzona fotografiami ucieszyła niejednego mieszkańca „żabnieńskiej ziemi”.


Album „Ziemia żabnieńska” to ciekawostka dla wszystkich miłośników lektur o małych ojczyznach. Nie jest to monografia, ani typowy album fotograficzny. Jest to książka popularno- naukowa (podparta szeroką bibliografią) prezentująca najciekawsze miejsca w gminie Żabno. Założeniem wydawcy, którym jest Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie było stworzenie kompendium wiedzy o wszystkich miejscowościach gminy. Podana wiedza ma przykuć uwagę czytelnika do historii, piękna i potencjału ziemi żabnieńskiej. Zadbano o każdą miejscowość gminy, które znalazły swoje miejsce na kartach nowej publikacji. Kluczem do opisu było podzielenie materiału faktograficznego na elementy dotyczące historii miejscowości, położenia, walorów kulturowych, czy tez ciekawostek o danym miejscu.

Publikacja dorastała przez kilka lat. Jej wydanie było możliwe dzięki zaangażowaniu się gminy w członkostwo i pracę w stowarzyszeniu Zielony Pierścień Tarnowa, które koordynuje działania związane z osią IV – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To właśnie do tej instytucji wnioskowała biblioteka o wsparcie finansowe, które wraz z funduszami przeznaczonymi przez burmistrza Żabna i Radę Miejską w Żabnie sfinalizowały druk książki.

Promocja publikacji przyciągnęła blisko 200 osób, z których tego dnia każda otrzymała książkę, miała okazję wysłuchać wprowadzenia i relacji z jej powstawania, obejrzała prezentację, w której użyte zostały również zdjęcia niewykorzystane w albumie. Na zakończenie spotkania wyemitowany został film promocyjny o Żabnie, który swoją premierę miał w zeszłym roku.

Tekst został opracowany przez Magdalenę Dziurę, fotografie wykonane przez Marcina Głuszka, korekty publikacji dokonała Anna Wierzbicka.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej