Image W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie odbyło się spotkanie łączące poezję i malarstwo miejscowych twórców. Wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Łaty oraz promocja tomiku poetyckiego Anny Augustyńskiej „Pod osłoną nocy” odbyły się w ramach cyklu „Pasje naszych czytelników”.


Anna Augustyńska ukończyła Technikum Ekonomiczne w Żabnie, a od najmłodszych lat jej pasją jest śpiew i poezja. Często brała udział w akademiach, różnego rodzaju występach i konkursach muzycznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Związana z działalnością Gminnego Centrum Kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie, gdzie swoim śpiewem uświetnia rozmaite uroczystości. Obecnie śpiewa w żabnieńskim chórze parafialnym „Vox Animae”. W 2010 r. własnym staraniem wydała tomik poetycki „Pod osłoną nocy”. W czasie spotkania dzieliła się refleksjami dot. swojej twórczości, prezentowała  utwory, które znalazły się w wydanym tomiku.

Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja – mówiącym malarstwem pisał starożytny poeta Symonides z Keos. I te dwie pasje połączono w Żabnie, bowiem druga część spotkania poświęcona była malarstwu Pani Krystyny Łaty. Krystyna Łata – mieszkanka Żabna, z wykształcenia ekonomista, pracowała  jako księgowa w Urzędzie Gminy oraz jako główna księgowa w Zespole Szkół Zawodowych w Żabnie obecnie jest to ZSP im. Ks. Janusza Pasierba. Zawsze marzyła o tym, by malować, ale dopiero od kilku lat ma na to czas. Jej pasja wynika z potrzeby serca, uspokaja. Pani Krystyna uprawia malarstwo olejne, a ulubionym tematem są pejzaże, kwiaty i architektura. Ekspozycja w bibliotece jest jej pierwszą wystawą.

Muzyka, poezja i malarstwo tego wieczoru tworzyły harmonijną całość, bowiem oprawę muzyczną przygotowali Katarzyna Kołodziej, Kamil Patulski oraz Piotr Niedojadło.

O atmosferze spotkania świadczy chociażby wpis jednego z licznych gości do pamiątkowej kroniki: miłość w poezji, serce w obrazach, piękno przekazane nam wszystkim, byśmy umieli dostrzegać „cuda” dnia codziennego.

Tego wieczoru była okazja, aby nie tylko pooglądać prace malarskie, nabyć tomik poezji z dedykacją autorki,  ale także indywidualnie porozmawiać o literaturze i sztuce.

Wystawa malarstwa Krystyny Łaty pt. „Cztery pory roku” trwać będzie do 18 marca, serdecznie zapraszamy do jej zwiedzania od poniedziałku do soboty w godzinach pracy biblioteki.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej