Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza klubowiczów oraz osoby, które chciałyby dołączyć do rozmów o książkach na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania DKK odbywają się co miesiąc, w ostatni czwartek miesiąca, a najbliższe już 25 czerwca o godz. 18:00.

Tym razem tematem dyskusji będzie biografia Władysława Broniewskiego - polskiego poety, żołnierza, twórcy poezji rewolucyjnej, liryki miłosnej oraz trenów, tłumacza - „Broniewski. Miłość, wódka, polityka” autorstwa Mariusza Urbanka.

Lektura ta to pierwsza kompletna, oparta na materiałach źródłowych biografia Władysława Broniewskiego, ukazująca jego skomplikowane losy, fascynacje i rozczarowania polityczne, nieprzejednaną postawę polskiego patrioty, mimo pozorów uległości wobec władzy i nacisków politycznych. Wiele przytoczonych w niej wierszy ukazuje, jak bardzo twórczość poety osadzona była w świecie osobistych doznań, przeżyć i przemyśleń, a nie była wynikiem koniunkturalnych rozgrywek.

Autorem biografii jest Mariusz Urbanek - autor wielu poczytnych biografii, m.in. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego „Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie”, Leopolda Tyrmanda „Zły Tyrmand”, Stefana Kisielewskiego „Kisiel” czy Juliana Tuwima „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”. Urbanek jest także autorem bajek „Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie” i „Baśnie dolnośląskie”, satyrycznej historii Wrocławia „Zrób sobie Wrocław” oraz subiektywnego przewodnika „Dolny Śląsk. Siedem stron świata”.