24 maja odbył się w Żabnie Finał VII Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego im. Romana Brandstaettera. Na scenie Gminnego Centrum Kultury w Żabnie z twórczością Romana Brandstaettera zmierzyło się 14 laureatów eliminacji gminnych z gmin Żabno i Dąbrowa Tarnowska. 

 

 

Organizatorami konkursu, który odbywał się już po raz siódmy są Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie, Gminne Centrum Kultury w Żabnie, Dąbrowski Dom Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej. Honorowy patronat nad konkursem objęli Burmistrz Żabna oraz Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Jury w składzie: Zbigniew Waleryś (aktor), Jadwiga Kusior (dyr. MBP w Dąbrowie Tarnowskiej), Paweł Chojnowski (dyr. DDK w Dąbrowie Tarnowskiej) oraz Marta Warias (dyr. M-GBP oraz GCK w Żabnie) wybrało najlepszych recytatorów – trójkę laureatów finału. Zostali nimi: Julia Kądzielawa (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej), Karolina Padło (Publiczne Gimnazjum w Żabnie) i Dawid Rodak (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej). Pamiątkowe statuetki oraz dyplomy wręczyli laureatom Burmistrzowie Żabna Stanisław Kusior oraz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.

Uroczystość uświetnił monodram w wykonaniu aktora Zbigniewa Walerysia „Ja jestem Żyd z Wesela” opracowany na podstawie opowiadania Romana Brandstaettera. Opowiada on o karczmarzu z Bronowic Małych – człowieku, który przypadkowo stał się bohaterem dramatu „Wesele”. Sztuka ta pozwala w inny sposób spojrzeć na wielkie dzieło Stanisława Wyspiańskiego, skłania do przemyśleń, na ile można ingerować w czyjeś życie i je upubliczniać.

Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejną, VIII edycję Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się za dwa lata.

Eliminacje gminne:

Finał:

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej