dzien niedomiceMiędzynarodowy Dzień Kota obchodzony w miesiącu lutym stał się doskonałą okazją do zorganizowania w M-GBP w Niedomicach lekcji bibliotecznej poświęconej tym niezwykłym zwierzętom, które od wieków towarzyszą człowiekowi.

 

 

 

Uczestniczące w zajęciach dzieci poznały historię udomowienia kota i jego losy na przestrzeni wieków. Wysłuchały również legendy autorstwa Ewy Lechowicz pt. „Skąd się wzięły koty”. Ta niecodzienna lekcja o kotach krok po kroku zwróciła małemu czytelnikowi uwagę na znaczenie kotów w życiu człowieka oraz potrzebę zapewnienia im prawidłowej pielęgnacji przy pomocy różnego rodzaju akcesoriów.

Te niezwykłe zwierzęta były i są do dnia dzisiejszego inspiracją dla wielu pisarzy i poetów, stając się bohaterami znanych dzieciom bajek na całym świecie i na stałe wpisując w plejadę kocich gwiazd. Uczestniczące w lekcji dzieci stanęły przed wyzwaniem odgadnięcia imion kocich bohaterów, z którym to poradziły sobie doskonale. Wiele radości sprawiła czytelnikom zabawa ruchowa, w której dzieci naśladowały ruchy i zachowanie kota.

Uwieńczeniem spotkania poświęconego rodzinie kotów, było zwiedzenie wystawy, na której zaprezentowano zarówno udomowione rasy kotów jak i gatunki kotów nie udomowionych, podlegających prawom dzikiej przyrody. Na zakończenie bibliotekarka przeczytała dzieciom wiersz pt.”Felek niecnota” autorstwa Jana Czarnockiego zaczerpnięty z „Kocich opowieści”.

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej