plakat mini19 kwietnia 2016 r. już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Tego dnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie włączyła się w tę akcję. Z tej okazji zapraszamy serdecznie na projekcje filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim”, które odbędą się w naszej czytelni 19 kwietnia o godz. 10:00, 12:00, 16:00.

Projekt odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty.

plakat projekcja filmu