zaremba miniJuż po raz drugi Miejsko-Gminna Biblioteka w Żabnie gościła popularną autorkę książek dla dzieci - Małgorzatę Strekowską-Zarembę. Pisarka była u nas dwa lata temu w październiku 2014 roku, kiedy spotkała się z młodymi czytelnikami w Filiach w Otfinowie i Niecieczy. Tym razem spotkania autorskie odbyły się w Żabnie oraz Filii w Niedomicach. Wcześniej jak i obecnie pisarce podobało się nasze miasteczko a zwłaszcza Rynek i przyległe kamieniczki. Uważa, że takie miasteczko jak nasze ma swoje uroki, nie to co duże aglomeracje i blokowiska.


Na spotkaniach z młodymi czytelnikami Małgorzata Strękowska-Zaremba chętnie opowiadała o sobie i swej twórczości. Swoja karierę zawodową rozpoczęła od pracy w szkole jako polonista, pisanie książek zaczęła dopiero później. Wydała 41 książek dla dzieci i młodzieży, ale napisała ich dużo więcej. Lubi czytać książki, a kontakt z nimi miała od najmłodszych lat. Uważa, że czytanie pomaga jej w pracy pisarskiej oraz potrafi pocieszyć w smutnych chwilach. Pewnie dlatego pisze głównie powieści humorystyczne m.in. seria o okropnym Maciusiu, czy o Filipku. Autorka napisała również smutne książki o przemocy, rozwodzie rodziców np. „Złodzieje snów”, która została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Pisarka podczas spotkań czytała również fragmenty swoich opowiadań, a były to m.in. „Filipek i rodzeństwo”, a także „Okropny Maciuś łapie gulgokura”. Angażowała także dzieci do rozmowy, zadawała małym czytelnikom zagadki literackie, które chętnie odgadywały.
Na spotkaniach nie mogło zabraknąć pytań do autorki, których było wiele i na dosłownie wszystkie tematy – od życia prywatnego do tego związanego z zawodem pisarza.
Uczestnikami spotkania w Żabnie były dzieci klas II i III Szkoły Podstawowej w Żabnie i Odporyszowie, natomiast w Niedomicach w spotkaniu z pisarką wzięły udział uczniowie kl. II i III Szkoły Podstawowej w Niedomicach.

Zaproszeni byli również laureaci konkursu "Książkożerca 2015 roku", którym nagrody i dyplomy wręczyły: Małgorzata Strękowska-Zaremba, radna Rady Miejskiej Maria Kaczmarczyk oraz dyrektor M-GBP w Żabnie Marta Warias. Najaktywniejszymi czytelnikami 2015 roku były: Nadia Grabka, Aleksandra Fido, Daria Trybulec, Alicja Piesyk, Sabina Janeczek oraz Amelia Węgrzyn.

Na zakończenie autorka wpisała się do księgi pamiątkowej, była też możliwość zdobycia autografu i dedykacji autorki.

Spotkania odbyły się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki i Instytutu Książki.

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej