Tadeusz M. Płużański - historyk, publicysta, dziennikarz i autor książek takich jak „Bestie: mordercy Polaków”, Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” czy „Oprawcy: zbrodnie bez kary” spotkał się 19 lutego z mieszkańcami Żabna. Spotkanie odbyło się z inicjatywy posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego.

 

 

W tej niecodziennej lekcji historii, której organizatorem była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie, licznie uczestniczyła młodzież ze szkół w Żabnie i Niecieczy oraz mieszkańcy naszej gminy zainteresowani tematem. Zaproszony gość wygłosił wykład na temat żołnierzy wyklętych oraz ich oprawców. Opowiedział m.in. o działalności rotmistrza Witolda Pileckiego skazanego na karę śmierci za działalność w podziemiu niepodległościowym. W tym samym procesie wyrok skazujący otrzymał Tadeusz Płużański – ojciec autora, któremu zamieniono go na wyrok dożywotniego więzienia, a następnie wypuszczono na wolność w 1956 r.

Część wystąpienia Tadeusz M. Płużański poświęcił na przedstawienie sprawy „Łączki” na warszawskich Powązkach, miejsca, gdzie w czasie komunizmu potajemnie grzebano zamordowanych członków podziemia niepodległościowego. Do tej pory nie ekshumowano jeszcze wszystkich zakopanych tam osób, gdyż decyzją gen. Jaruzelskiego teren ten przeznaczono na nowe groby, głównie wojskowych.

Opiekę nad Kwaterą na Łączce sprawuje oraz działalność wspierającą prowadzi Fundacja „Łączka”, założona w 2013 roku, której prezesem jest właśnie Tadeusz M. Płużański.
Po spotkaniu była możliwość na indywidualne rozmowy z przybyłym gościem, a także nabycia licznych pozycji książkowych o działalności podziemia oraz służb bezpieczeństwa z dedykacją autora.

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej