W Bibliotece Publicznej w Niedomicach miały miejsce zajęcia plastyczne związane z obrzędowością Świąt Wielkiej Nocy. Uczestniczące w zajęciach dzieci ozdabiały pisanki  wielkanocne. Technika zdobienia była dowolna. Używano więc bibuły, różnego rodzaju kolorowych cekinów i brokatu.

 


Najmłodsi czytelnicy wysłuchali także wierszowanej opowiastki zatytułowanej „Historia pewnego jajka” autorstwa Urszuli Kozłowskiej. Ta niezwykle ciepła i mądra opowieść uświadomiła dzieciom, jak ważne jest nowonarodzone życie i że trzeba o nie dbać z całych sił. Przykładem jest mały kurczaczek, który pewnego dnia niespodziewanie wykluwa się z jajka.

Jajko jest symbolem ściśle związanym z obchodami Świąt Wielkiej Nocy, łącząc w sobie element związany z narodzinami życia i zmartwychwstaniem Chrystusa. Ze zdobieniem jajek związana jest legenda, według której święta Magdalena wracając z grobu pańskiego zakupiła po drodze jajka na posiłek dla apostołów. Po spotkaniu ze zmartwychwstałym Chrystusem spostrzegła, że jajka zmieniły kolor na czerwony. Na pamiątkę tego wydarzenia ludzie po dziś dzień zdobią jajka na Wielkanoc.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej