„Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś” – pod takim mottem autorstwa Heleny Bechlerowej odbywały się lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników zorganizowane przez filie biblioteczną w Niedomicach z okazji Obchodów Światowego Dnia Misia, który jak co roku przypada na dzień 25 listopada.

 

 


Uczestniczące w lekcjach dzieci zapoznały się z historią powstania pierwszego pluszowego misia wykonanego z moherowego pluszu, posiadającego ruchome ramiona i nogi i mierzącego 55 cm wzrostu. Pluszowy niedźwiadek został bowiem wyprodukowany w 1902 roku przez firmę Steiff jedną z najstarszych i najbardziej znanych marek w Niemczech i prosperującą po dziś dzień. Firma w bardzo krótkim czasie zyskała międzynarodową sławę za sprawą wysokiej jakości produkowanych zabawek oraz faktu, iż na czele firmy stała niepełnosprawna kobieta wykonywująca zawód szwaczki Margarete Steiff.

 

Historia tej niezwykłej kobiety tak dzielnie pokonującej życiowe przeciwności i tak sprawnie zarządzającej firmą przedstawiona została na wystawie, którą mogły z bliska prześledzić dzieci uczestniczące w spotkaniach. Czytelnicy rozwiązywali także misiowe zagadki, odgadywali na podstawie przedstawionych ilustracji tytuły bajek, w których głównymi bohaterami są misie oraz ich imiona. Zapoznały się także z różnoraką literaturą dotyczącą misiów, od bajek, powieści po wiersze znanych i lubianych dziecięcych poetów. Nie zapomniano także o żywych misiach żyjących na łonie natury.

 

Dzięki informacjom umieszczonym na planszy dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o tych niezwykłych stworzeniach i roli jaką pełnią w przyrodzie.
Uwieńczeniem spotkania było głośne czytanie bajeczki pt: „Miś Remiś i nocne strachy”. Dzieci obiecały szanować swoje zabawki, a szczególnie pluszowe misie, które od stu lat towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają otuchy i łagodzą lęk przed samotnością oraz są doskonała przytulanką przed snem.

 

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej