„Śpiewaną historię Polski” mieli możliwość wysłuchać mieszkańcy Niedomic, którzy w czwartkowy wieczór wzięli udział w koncercie Kuby Michalskiego – gitarzysty, kompozytora i wokalisty. Koncert odbył się w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Niedomicach.

 

 


Licznie zgromadzona publiczność z entuzjazmem wysłuchała piosenek Jacka Kaczmarskiego. Wybrzmiały m.in.: „Krajobraz po uczcie”, „Samosierra”, „Rozbite oddziały”, „Ballada wrześniowa”, „Mury”. Widzów, którzy część piosenek śpiewali wspólnie z artystą, urzekły także własne kompozycje Kuby Michalskiego do wierszy polskich poetów: Kochanowskiego, Gałczyńskiego, Norwida, Asnyka i Herberta.


Całość koncertu była poetycko-muzyczną opowieścią o historii Polski: od potężnego królestwa Jagiellonów, przez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości w roku 1918, wojnę, aż do czasów prawie współczesnych. Piosenki opatrzone były także krótkim komentarzem autora. Data koncertu nie była przypadkowa – 13 grudnia przypadała bowiem 37. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Koncertowi Kuby Michalskiego w Niedomicach towarzyszyła wystawa „586 dni stanu wojennego” zorganizowana przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie w ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie. Wystawa to kalendarium stanu wojennego, przybliżająca wydarzenia lat 1981-1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Upamiętnia ona osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Stanowi swoisty powrót do przeszłości, do czasów trudnych ale historycznie niezmiernie ważnych.


Koncert Kuby Michalskiego „Śpiewana historia Polski” odbył się w ramach projektu „Z gwiazdami… nie tylko zaczytani” finansowanego z Budżetu Województwa Małopolskiego w ramach II Edycji Budżetu Obywatelskiego. Patronat honorowy nad projektem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Burmistrz Radłowa, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz Burmistrz Żabna.


Było to ostatnie wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Z gwiazdami… nie tylko zaczytani”, który przez cały 2018 r. odbywał się na terenie 3 gmin subregionu tarnowskiego: w Radłowie, Dąbrowie Tarnowskiej i w Żabnie. Realizowany był przez instytucje kultury z tych gmin, czyli: Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminne Centrum Kultury w Żabnie, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie, oraz Dąbrowski Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Decyzją Marszałka Województwa Małopolskiego realizatorem projektu było Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej