Dobiegły końca ferie zimowe, a wraz z nimi zakończyły się zajęcia w Bibliotece prowadzone dla dzieci z naszej gminy. Jak co roku w M-GBP w Żabnie oraz jej filiach w Łęgu Tarnowskim, Niedomicach, Niecieczy i Otfinowie czekały na uczestników atrakcyjne zajęcia i zabawy. W ruch poszły nożyczki, kleje, kredki, arkusze papieru, gry planszowe, nie zabrakło też dobrej zabawy przy muzyce.

 

 


W czasie ferii w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej i Gminnym Centrum Kultury w Żabnie bawiliśmy się pod hasłem „Z nami nuda się nie uda”.
W programie zajęć znalazły się zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, rozgrywki z wykorzystaniem gier planszowych i łamigłówek.  Dzieci udały się w literacko-naukową podróż na Arktykę i Antarktydę. Dowiedziały się jakie warunki panują na obu Biegunach Ziemi, poznały zwierzęta jakie tam mieszkają oraz jak wygląda życie w takich warunkach. W tej niezwykłej podróży towarzyszyła im Nela Mała Reporterka.
Dużą radość wywołały zabawy ruchowe – tory przeszkód, oraz gry planszowe i łamigłówki.
W przygotowaniu do Balu Przebierańców  tworzyliśmy wspaniałe, barwne maski karnawałowe. Dzieci mogły je wykorzystać już w czwartek. Były tańce, konkursy, zagadki i zabawy. A na finał na wszystkich spadł wyjątkowy śnieg w postaci baniek mydlanych. Dekoracja i kolorowe światła stworzyły klimat karnawałowej zabawy, a jego dopełnieniem były roześmiane twarze wszystkich dzieci. Radosna atmosfera udzieliła się także dorosłym, którzy włączyli się  do wspólnej zabawy.


W Filii w Niedomicach zajęcia feryjne odbywały się pod hasłem „Zimowe opowieści Peppy”. Uczestniczące w nich dzieci wykonywały z papieru kolorowego różnorakie prace plastyczne, wśród których nie zabrakło tych związanych ze świnką Peppą, będącej ulubioną przez dzieci postacią literacką. Spotkaniom towarzyszyły gry planszowe oraz rozwiązywanie łamigłówek.

 


Grupa szkolnych przyjaciół spędzała wtorkowe i czwartkowe przedpołudnia ferii zimowych w  łęgowskiej bibliotece, gdzie  wesoło i kreatywnie realizowała tematy zajęć: dzień malowania, wycinania, łamigłówek i dzień książek. Wspólnie spędzony czas szybko minął, ale zostały pamiątki w postaci wykonanych prac.

 


„Ferie z książką i nie tylko...” – to hasło zajęć, w jakich uczestniczyły dzieci w filii biblioteki w Otfinowie. We wtorki i czwartki odbywały się tam zabawy plastyczne i literackie. Uczestnicy wykonywali prace plastyczne według swojego pomysłu. Nie obyło się również bez warsztatów prowadzonych przez Annę Kowynię. Tym razem dzieci próbując wywołać zimę wykonały z papierowej wikliny bałwany.
Uczestnicy ferii zimowych chętnie korzystali również ze stanowisk komputerowych, wyszukując interesujące ich informacje, grając w gry edukacyjne i słuchając muzyki. Dzieci grały także w swoje ulubione gry „Eurobusiness”, „Blokus”, „Farmer”, „5 sekund” i „Twistera”.


Wraz z końcem ferii zakończyły się również zajęcia literacko-plastyczne, które dla najmłodszych czytelników przygotowała biblioteka w Niecieczy. W tym roku na zajęciach zatytułowanych „Akcja Zima” dzieci miały okazję poznać wiersze i opowiadania o tematyce związanej z zimą, feriami i sposobach spędzania wolnego czasu o tej porze roku. Do przeczytanych utworów powstały zimowe ilustracje.
Podczas ferii dzieci chętnie korzystały z gier planszowych, układały puzzle, budowały z klocków, a także grały w ping-ponga. Z różnego rodzaju gier planszowych w bibliotece można korzystać nie tylko w czasie ferii i wakacji, ale także w całym roku szkolnym.


Ferie zimowe dobiegły już końca, ale Biblioteki nadal są otwarte i czekają na tych, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić.

 

Żabno

 

Łęg Tarnowski

 

Otfinów

 

Nieciecza

 

Niedomice

 

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej