23 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie odbyło się wydarzenie wieńczące projekt „Żabnieńskie Dni Literatury”, projekt literacko-plastyczny „Szelest Słów”.

 

„Szelest Słów” poświęcony był lokalnym artystom - pisarzom i poetom, którzy podczas spotkania podzielili się namiastką swojej twórczości. W kameralnym i niemal rodzinnym gronie swoje teksty zaprezentowali Katarzyna Smolik, Anna Augustyńska, Anna Merchut, Barbara Wójcik i Adam Tomczyk.

 

 

Katarzyna Smolik – zasłynęła już w Żabnie jako autorka utworów dla dzieci, wydała książkę „Jak to z nazwą Żabna było”, która swoją premierę miała w 2015 roku. Jest aktorką Teatru AD HOC, na co dzień jest nauczycielem i dyrektorem Szkoły Podstawowej w Niedomicach. Najbardziej lubi pisać dla dzieci. Podczas spotkania zaprezentowała utwory: „Żaba w Żabnie”, „Spagetti”, „Żyrafa”.

 

Anna Augustyńska – z wykształcenia nauczycielka, z wyboru animatorka i wstawienniczka, zaś z zamiłowania śpiewa i pisze. W 2009 r. nagrała dla Gminnego Centrum Kultury w Żabnie II Kolędę Żabnieńską, do której tekst napisał Henryk Cyganik, zaś muzykę Kamil Patulski.
Na koncie ma dwa tomiki wierszy, a w szufladzie całą stertę. Śpiewała na imprezach kulturalnych, spotkaniach autorskich (również na swoich). Obecnie jest członkinią zespołu wokalnego „Cantabile”. Anna Augustyńska zaprezentowała swoje utwory w wersji mówionej i śpiewanej. Mogliśmy wysłuchać wierszy „Marzenia”, „Na szczęście taka”, „We mnie”, „Wedle Twej woli”.

 

Annę Merchut mieszka w Żabnie, pierwsze wiersze zaczęła pisać jako nastolatka, niechętnie jednak dzieli się swoją twórczością z czytelnikami, pisząc głównie do szuflady. Jej utwory, jak sama mówi, to odbicie napotkanych twarzy, liryczne spojrzenie w głąb społeczeństwa, świadectwo zdarzeń, a także wynik obserwacji zwykłych ludzi i wejście w ich świat lirycznym krokiem… Zaprezentowała utwory: „…by nie umarły wspomnienia…”, „…już nigdy…”, „…już budzą się światy…”.

 

Barbara Wójcik mieszka w Dąbrówce Gorzyckiej, ale jest silnie związana z Żabnem - była m.in. nauczycielem i dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Stefanii Łąckiej w Gorzycach. Swój wolny czas zawsze dzieliła na zainteresowania związane z malarstwem i poezją.
Jest autorką około pięciuset obrazów. Wydała osiem tomików poezji. Sporo miejsca w jej twórczości zajmuje poezja religijna, zachwyt na pięknem świata, refleksja nad istotą człowieczeństwa i darem życia.
Jest autorką wielu publikacji dotyczących postaci wielkiej Polki, pochodzącej z Woli Żelichowskiej, Stefanii Łąckiej. Za swą pracę otrzymała liczne nagrody w konkursach literackich, poetyckich i plastycznych. Poza tym z pasją uprawia kwiaty, fotografuje i prowadzi wielotematycznego bloga Pięć pór roku. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć wiersze: „Poranek”, „Ojcu”, „Matka”.

 

Adam Tomczyk – pochodzi z Przybysławic, ale od ponad 20 lat jest żabnianinem. Pracuje w Szkole Podstawowej w Żabnie, a w wolnych chwilach jest rzeźbiarzem, etnografem, historykiem, pisarzem i miłośnikiem regionu.
Od lat pasjonuje się dziejami Żabna i okolic, pisze artykuły, eseje, opowiadania, powieści i wiersze. Często są to opowieści z wykreowaną przez wyobraźnię pisarza fabułą, ale w dużym stopniu oparte na zebranych dokumentach i ustnych relacjach najstarszych ludzi z okolic Żabna. W swojej twórczości oddaje się pasji przedstawiania historii i beletrystyce. W 2018 roku Adam Tomczyk został przyjęty do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Na spotkaniu przeczytał fragment niepublikowanego opowiadania „Bunt w bibliotece”, usłyszeliśmy także wiersz „Zamień mnie miła”.

 

Całości towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez Monikę Kutę z zespołem Cantabile działającemu przy Gminnym Centrum Kultury w Żabnie, który wystąpił w składzie:
Anna Augustyńska, Kaja Kozioł, Martyna Kiełb, Joanna Leśny, Andrzej Ignasik, oraz muzykami: Pawłem Maurycym, Jerzym Drobotem oraz Kamilem Patulskim. Zespół zaprezentował utwory Anny Augustyńskiej, Adama Tomczyka i Małgorzaty Orawskiej w wykonaniu Anny Augustyńskiej i Moniki Kuty, do których muzykę skomponował Kamil Patulski.

 

Po spotkaniu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Patrycji Wąsikowskiej „Dwie Natury”.

 

Wydarzenie było transmitowane na żywo na profilu Biblioteki na Facebooku, nagranie jest też dostępne na bibliotecznym kanale YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=P9GXEMjlj-4)

 

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Żabnieńskie Dni Literatury”, który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”. Patronat honorowy nad projektem objęła Burmistrz Żabna Marta Herduś, patronat medialny sprawuje Radio RDN Małopolska oraz Nowa Gazeta Żabnieńska. Projekt realizowany jest w bibliotece w Żabnie oraz jej filiach. Celem projektu jest promocja litera-tury i jej twórców. W jego ramach odbyły się m.in. warsztaty literacko – plastyczne i spotkania autorskie (z podróżnikiem Arkadym Pawłem Fiedlerem, z pisarką Joanną Jagiełło oraz z ilustratorką Marianną Oklejak).

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej