Zakończyliśmy realizację projektu „Żabnieńskie Dni Literatury”, na który Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie otrzymała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.
W ramach projektu Bibliotece przyznano dotację w kwocie 15 000 zł, całkowity koszt zadania wyniósł 20 500 zł.


W ramach „Żabnieńskich Dni Literatury” realizowanych w październiku br., odbyły się 4 spotkania autorskie oraz dwa spotkania warsztatowe.

13 października w bibliotekach w Łęgu Tarnowskim i Żabnie odbyło się spotkanie z Arkadym P. Fiedlerem – podróżnikiem, wnukiem Arkadego Fiedlera. W trakcie spotkania gość opowiedział o swojej wyprawie do Afryki, na którą wybrał się Fiatem 126p. Podczas podróży, która trwała trzy i pół miesiąca pokonał ponad 16 tysięcy kilometrów i odwiedził 11 krajów: Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Rwandę, Tanzanię, Zambię, Botswanę, Namibię i RPA. W ciągu dnia przejeżdżał nawet 720 km, a to jak na malucha nie lada wyczyn, szczególnie w temperaturze, która dochodziła często do 50 stopni Celsjusza.

W bibliotece w Niedomicach gościła Joanna Jagiełło – autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Podczas spotkania, w którym wzięli udział uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Niedomicach, młodzież dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy o początkach kariery pisarskiej Joanny Jagiełło, jej książkach oraz marzeniach i szalonych pomysłach, gdy sama była nastolatką.


Warsztaty literacko-plastyczne z Marianną Oklejak, zaplanowane w Filiach M-GBP w Niecieczy i Otfinowie, w związku ze wzrostem zagrożenia epidemicznego zostały przeprowadzone za pośrednictwem łączy internetowych. Dla najmłodszych czytelników Filii w Otfinowie (uczniów Szkoły Podstawowej w Otfinowie) zorganizowano warsztaty on-line pt. „Pocztówka z wakacji”, dla czytelników Filii w Niecieczy (uczniów Szkoły Podstawowej w Niecieczy) warsztaty on-line pt. „Jak narysować?”. W filmikach dostępnych na kanale YouTube Biblioteki, można usłyszeć opowieści o pracy ilustratora, o tym jak rysować. Marianna Oklejak odpowiedziała też na liczne pytania, które przesłali młodzi czytelnicy z Otfinowa i Niecieczy.
Zwieńczeniem projektu było spotkanie – projekt literacko-muzyczny pt. „Szelest słów” z udziałem autorów związanych z gminą Żabno: Barbarą Wójcik, Anną Augustyńską, Katarzyną Smolik, Anną Merchut i Adamem Tomczykiem. Spotkaniu towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez Monikę Kutę z zespołem Cantabile. Zespół zaprezentował utwory uczestników, do których muzykę skomponował Kamil Patulski – muzyk instrumentalista. Ze względu na obostrzenia sanitarne dotyczące ograniczenia liczby osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych spotkanie z autorami pochodzącymi z Gminy Żabno odbyło się przy ograniczonej liczbie publiczności. Każdy zainteresowany wydarzeniem mógł jednak obejrzeć relację na żywo na profilu biblioteki na Facebooku. Nagranie ze spotkania dostępne jest również na kanale Biblioteki na YouTube.
Uczestnicy „Żabnieńskich Dni Literatury” otrzymali materiały promujące czytelnictwo: torby, notesy, zakładki, kredki z logo projektu.

 

Patronat honorowy nad projektem sprawowała Burmistrz Żabna Marta Herduś, zaś patronat medialny Radio RDN Małopolska oraz Nowa Gazeta Żabnieńska.

 

Spotkanie z Arkadym P. Fiedlerem

 

Spotkanie z Joanną Jagiełło

 

Projekt literacko-muzyczny "Szelest Słów"

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej