Filia M-GBP w Otfinowie gościła znaną i cenioną autorkę książek dla dzieci i młodzieży, laureatkę wielu nagród literackich - Renatą Piątkowską.

 

 

 

 


W spotkaniu, które odbyło się pod hasłem „Wszystkie moje mamy, czyli śladami Ireny Sendlerowej”, wzięli udział uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Otfinowie. Pisarce towarzyszyła lektorka Elżbieta Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książki.
Spotkanie poświęcone było życiu i działalności Ireny Sendlerowej. Autorka opowiadała o swojej książce pt. „Wszystkie moje mamy”, której bohaterką jest Irena Sendlerowa ratująca od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci, wyprowadzając je z getta i umieszczając po aryjskiej stronie, w przybranych rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Jednym z uratowanych przez nią dzieci był Szymek – główny bohater książki. Losy małego chłopca to przykładowa historia jednego z bardzo wielu dzieci, uratowanych przez Irenę Sendlerową.

Wizyta Renaty Piątkowskiej wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie. Nie było to zwykłe spotkanie autorskie, lecz przejmująca lekcja historii.

Pisarka swoje spotkanie zakończyła słowami ojca Ireny Sendlerowej, dla której były mottem życia:
„Ludzi dzieli się na dobrych i złych.
Narodowość, rasa, religia nie mają znaczenia.
Tylko to, jakim kto jest człowiekiem”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Koło kultury”, finansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt realizowany jest w 2 gminach subregionu tarnowskiego przez: Gminne Centrum Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radłowskie Forum Rozwoju. Patronat honorowy nad projektem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Burmistrz Radłowa - Zbigniew Mączka i Burmistrz Żabna – Marta Herduś.

 

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej