Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Narodowe Czytanie w Żabnie odbyło się po raz dziewiąty.

 

 

 


Do wspólnego czytania w 2022 roku wybrane zostały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Utwory z tomiku, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej na żabnieńskim Rynku czytali samorządowcy, członkowie Zespołu Folklorystycznego Otfinowianie, tancerze Szkoły Tańca Latino, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Żabna, uczniowie Szkoły Podstawowej w Otfinowie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie oraz mieszkańcy miasta i gminy Żabno. Wszyscy lektorzy otrzymali pamiątkowe egzemplarze „Ballad i romansów” wraz z okolicznościową pieczęcią. Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowano także wyjątkowe balony z logo akcji.
Wspólne czytanie na Rynku uświetnił recital „Mickiewicz w pieśniach” w wykonaniu Moniki Kuty, której akompaniował Romuald Gębala, a na skrzypcach zagrała Weronika Gębala. Uczestnicy wydarzenia mogli także podziwiać występ tancerzy ze Szkoły Tańca Latino z Żabna.


Akcja Narodowego Czytania w Żabnie odbyła się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej oraz Burmistrz Żabna Marty Herduś i Starosty Tarnowski Romana Łucarza. Organizatorami wydarzenia były instytucje kultury Gminy Żabno: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie.

 

 

 

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej