Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie rozpoczęła realizację projektu „Kto ma pszczoły ten ma miód…- z Biblioteką poznajemy tradycje regionu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

 

 



W ramach tego projektu odbyło się spotkanie z autorem książek i opowiadań, pasjonatem historii lokalnej, Adamem Tomczykiem. W swoim dorobku ma m.in. zbiór ośmiu legend pt. „Legendy szepce srebrzysty Dunajec”, w którym znajduje się legenda o pochodzeniu nazwy miejscowości Pasieka Otfinowska pt. „Zapach miodu”.
Autor powołał się na badania archeologiczne, które mówią, że na tym terenie ludność oprócz uprawy roli, hodowli bydła i łowienia ryb w Dunajcu zajmowała się wypalaniem rudy żelaza. Pracowicie, ale dostatnio żyło się mieszkańcom osady. Jednak pewnego, upalnego dnia wybuchł pożar i cała drewniana osada stanęła w płomieniach. Po kilku dniach od strony łąk nadleciały trzy roje pszczół i siadły na konarach lip. Tak rozpoczęła się przygoda z pszczołami żelaźników nad Dunajcem. Z czasem osadę tę nazwano Pasieką, a że znajdowała się niedaleko Otfinowa dodano przymiotnik Otfinowska.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane prace Elżbiety Częczek, będące ilustracjami do publikacji Adama Tomczyka.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas IV Szkoły Podstawowej w Żabnie, która z zainteresowaniem wysłuchała wykładu, brała udział w dyskusji i zadawała autorowi wiele pytań.

W ramach projektu „Kto ma pszczoły ten ma miód…” odbędą się również warsztaty z pszczelarzem Piotrem Łosińskim w Bibliotece w Żabnie oraz jej filiach, konkurs plastyczny „Kwitnąca łąka”,  warsztaty z pieczenia pierniczków oraz koncert zespołu Siostry Wajs & Stonoga „Zaśpiewaj z pszczółką”.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej