W Filii bibliotecznej w Niedomicach odbyło się spotkanie z pszczelarzem Piotrem Łosińskim, właścicielem pasieki „Złota Kuszka” w Gorzycach, producentem miodu. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Niedomicach.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać bardzo zorganizowany schemat prac pszczół w ulu oraz role jakie w nim pełnią. Rodzinę pszczół tworzą robotnice, które stanowią najliczniejszą grupę w ulu, mniej liczną trutnie, a jednoosobową matka pszczela, zwana także królową. Robotnice są wielozadaniowe: zbierają nektar, budują plastry oraz pełnią rolę straży chroniąc wejścia do ula.
Pszczelarz zaprezentował także sprzęt pszczelarski, w którego skład wchodzi: ul z pszczołami, ubrania ochronne, miotełka do wymiatania pszczół, ramka z węzą oraz tzw. zadymiacz do pszczół. Dużą frajdę sprawiło dzieciom wykonanie świeczek z wosku, przymierzenie stroju pszczelarza, obserwacja żywych pszczół i kosztowanie różnego rodzaju miodu.
Spotkanie z pszczelarzem Piotrem Łosińskim odbyło się w ramach projektu „Kto ma pszczoły, ten ma miód… - z Biblioteką poznajemy tradycje regionu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etnopolska. Edycja 2022.