W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie oraz Filii w Łęgu Tarnowskim odbyły się spotkania z pszczelarzem Piotrem Łosińskim właścicielem pasieki „Złota Kuszka” w Gorzycach i producentem smacznego miodu.

 

 

 


Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat pszczół oraz miodu. Rodzina pszczela to grupa kilkudziesięciu tysięcy pszczół składająca się z matki, robotnic oraz samca-trutnia. Robotnice mają wiele zadań do wykonania. Oprócz zbierania nektaru z kwiatów karmią larwy, budują plastry, produkują wosk, sprzątają oraz pilnują wejścia do ula.
Oprócz tych wiadomości dzieci mogły zobaczyć żywe pszczoły oraz ich zorganizowaną pracę. Prezentowane były także sprzęty pszczelarskie: ul z pszczołami, ramka z węzą, plaster z miodem, ubrania ochronne pszczelarza, podkurzacz, miotełka do wymiatania pszczół.
Uczestnicy poznawali smaki różnych rodzajów miodu (jest ich 13) oraz innych produktów pszczelich, np. pyłku, pierzgi, propolisu i mleczka pszczelego. Dowiedzieli się, że miód nie tylko jest słodki i smaczny, ale ma też wiele zastosowań jako produkt spożywczy, leczniczy i kosmetyczny.  
Na koniec zajęć wykonano świeczki z wosku pszczelego, a uczestnicy mogli przymierzyć ochronny strój pszczelarza.
Spotkanie z pszczelarzem Piotrem Łosińskim odbyło się w ramach projektu „Kto ma pszczoły, ten ma miód… - z Biblioteką poznajemy tradycje regionu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etnopolska. Edycja 2022. 

 

Warsztaty w Łęgu Tarnowskim

 

Warsztaty w Żabnie

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej