19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie przygotowała lekcję biblioteczną, której głównym ogniwem była projekcja filmu na motywach reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”.


Do udziału w lekcji zaproszeni zostali uczniowie dwóch klas piątych Technikum z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie. Rozmowa dotyczyła historii Żydów w Polsce, powstania w getcie warszawskim, postaci Marka Edelmana i samego filmu. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o getcie żabnieńskim i historii mieszkających w nim Żydów. Lekcja została przygotowana w ramach Akcji Żonkile, którą co roku, już od 12 lat, organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Na zakończenie spotkania uczniowie ZSP zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym żydowskich mieszkańców Żabna i okolic wywiezionych w 1942 r. do obozu zagłady w Bełżcu oraz zamordowanych przez Niemców na terenie miasta. 

Film "Zdążyć przed Panem Bogiem" dostępny jest na kanale YouTube Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: https://youtu.be/wsjvwgMPDCk

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej