19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Była to pierwsza akcja zbrojna o dużej skali podjęta przez polskie organizacje podziemne. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Aby uczcić pamięć powstańców Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN co roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w którą włącza się również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie.
Jednym z wydarzeń odbywających się w ramach tej akcji była lekcja biblioteczna dla uczniów kl. III Szkoły Podstawowej w Żabnie. Podczas spotkania dzieci obejrzały film na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej, wykonali papierowe żonkile oraz zapalili znicz po Macewą pamięci żydowskich mieszkańców Żabna i okolic.